Randinė alopecija

image_pdfimage_print

Kas yra randinė alopecija (scarring / cicatritial alopecia)?

Randinė alopecija yra retas alopecinis sutrikimas, kuomet yra sunaikinamas plauko folikulas. Plaukų folikulus pakeičia randinis audinys. Kai kuriais atvejais plikimas yra nesimptominis ir gali ilgą laiką būti nepastebimas. Kitais atvejais, plikimas gali būti lydimas deginimo, niežtėjimo ar skausmo pojūčių ir yra kur kas labiau progresuojantis. Jis pasireiškia ir moterims, ir vyrams visose amžiaus grupėse, bet labiau suaugusiems, nei vaikams. Priekinės linijos randinė alopecija (Frontal Fibrosing Alopecia), Lichen Planopilaris ir Folliculitis Decalvans yra trys dažniau pasitaikančios randinės alopecijos formos.

Kaip randinė alopecija atrodo?

Nepaisant pavadinimo, rando galvos srityje įprastai nesimato, kadangi uždegimas, kuris sunaikina plauko folikulą, vyksta ne odos paviršiuje, o po juo.

Ar randinė alopecija yra negrįžtama būklė?

Deja, plikimas, atsiradęs randinės alopecijos atveju, yra nuolatinis ir negrįžtamas. Randinės alopecijos priežastys nėra žinomos. Tai, kas yra žinoma, kad uždegimas prasideda apatinėje folikulo dalyje, kur lokalizuotos kamieninės ląstelės bei riebalinės liaukos. Jeigu kamieninės ląstelės ir riebalinės liaukos yra sunaikinamos, plauko folikulas negali ataugti, tad ir plaukų netekimas yra negrįžtamas.

Ar galima išgydyti randinę alopeciją?

Taip, gydymas yra galimas skirtingos rūšies randinės alopecijos atvejais. Kai kurios randinės alopecijos yra labiau pasiduodančios gydymui, nei kitos. Anksti dermatologo ar trichologo diagnozuota randinė alopecija, gali būti sėkmingai gydoma.

Informacija parengta pagal Alopecia UK interneto svetainę bei tarptautinių dermatologų ir trichologų konferencijų medžiagą.