Kas yra androgeninė alopecija?
Androgeninė alopecija yra dažniausiai siejama su “vyriško tipo plikimu” (male pattern baldness) arba “moteriško tipo plikimu” (female pattern baldness). Tai yra dažniausiai pasitaikantis plaukų išslinkimo tipas, paliečiantis apie 50 proc. vyrų, vyresnių nei 50 m. ir apie 50 proc. moterų, vyresnių nei 65 m. Androgeninė alopecija taip pat paliečia jaunesnius vyrus ir moteris. Ši alopecija atsiranda dėl daugelio genetinių bei hormoninių faktorių. Dihydrotestosteronas (DHT) yra pagrindinis hormonas, atsakingas už androgeninės alopecijos atsiradimą, genetinį polinkį turintiems žmonėms. DHT sukelia pokyčius plauko folikule, kas lemia plaukų išslinkimą. Plaukų folikulai, paveikti DHT hormono, progresyviai mažėja, kol galutinai susitraukia ir plaukai juose nustoja formuotis.
Kaip androgeninė alopecija atrodo?
Vyrų ir moterų androgeninė alopecija išoriškai skiriasi. Tipiškas vyrų plikimas yra besiplečiantis plotas nuo viršugalvio ir priekinės plaukų linijos. Moterų plikimas prasideda nuo galvos vainiko. Dažnai priekinė moterų plaukų linija išlieka. Žinoma, yra išimčių, tačiau tai yra tipiškiausi vyrų ir moterų tipo plikimų pasireiškimai. Tikimybė, kad moteris pagal šio tipo plikimą netektų visų plaukų, yra labai maža.
Ar androgeninė alopecija yra negrįžtama būklė?
Plaukų folikulai, paveikti androgeninės alopecijos, yra negrįžtamai paveikiami ir plaukų ataugimas nėra galimas.
Ar androgeninė alopecija yra išgydoma?
Kaip ir su kitais alopecijos tipais, nėra vieno efektyvaus gydymo būdo. Tačiau androgeninė alopecija gali būti lėtinama, taikant gydymą. Minoxidilis yra licencijuotas preparatas, skirtas gydyti vyriško ir moteriško tipo plikimus. Naujausia klinikinė praktika rodo, kad androgeninės alopecijos atvejais sėkmingai pritaikoma plaukų transplantacija.
Ar androgeninė alopecija yra paveldima?
Taip, yra manoma, kad genetinis polinkis plikti yra paveldimas iš abiejų tėvų.
Informacija yra parengta pagal Alopecia UK ir tarptautinių dermatologų bei trichologų konferencijų medžiagą.